Hodowle psów

Przygarnięcie psa to niezwykle odpowiedzialna decyzja, która powinna zostać dobrze przemyślana. Oczywiście godna naśladowania jest postawa polegająca na spontanicznym przygarnięciu przypadkowo napotkanego zwierzaka, który np. został źle potraktowany przez innych ludzi. Niemniej jednak, aby zapewnić zwierzęciu komfortowe warunki życia i godny byt, należy przemyśleć swoją sytuację życiową, wciąż pod uwagę swoje nawyki czy warunki mieszkaniowe. Od tego zależy, czy w ogóle powinno się adoptować psa, jaką rasę wybrać i w końcu skąd go przygarnąć.

Wielu ludzi adoptuje psy ze schronisk, co jest niezwykle szczytnym celem. Jednakże osoby bardziej wymagające, oczekujące od psa dyscypliny i bezpieczeństwa, decydują się na kupno psa z hodowli. Hodowle psów mają ważną zaletę – dają adoptującym psa pewność, kurs skałkowy np. co do jego zdrowia, pochodzenia czy usposobienia. Zwierzę ze schroniska to wielka niewiadoma. Często nieznana jest pełna historia psa, jego pochodzenie, rodzice, historia chorób itp. Inaczej rzecz ma się w przypadku hodowli, gdzie szczeniaki pochodzą z miotu zaaranżowanego przez hodowców, którzy od pierwszych dni śledzą poczynania małych zwierząt, troszczą się o nie, poznają ich nawyki i usposobienie, zapewniają opiekę lekarską. Ponadto psy z hodowli niemal od początku podlegają odpowiedniej tresurze. Są uczone najważniejszych zachowań i właściwie socjalizowane. W efekcie pies z hodowli to wybór bezpieczny – wiadomo, że jest szczepiony, czy istnieje ryzyko wystąpienia chorób genetycznych, jakie może mieć cechy charakteru oraz że jest dobrze ułożony.
Dlatego też na psy hodowlane często decydują się rodziny z parapety zielona góra małymi dziećmi, gdzie szczególnie ważne jest poczucie bezpieczeństwa i pewności co do zwierzaka. Warto pamiętać, że adoptując psa ze schroniska nie mamy pewności co do jego stabilności psychicznej i emocjonalnej. Oczywiście natura zwierząt jest nieprzenikniona i podobnie bywa z psami z hodowli, jednak w tym przypadku, znając rodziców i historię psa oraz poznawszy jego nawyki od pierwszych dni, mamy lepsze wyobrażenie o tym, jak pies będzie się zachowywał w przyszłości.
Ponadto pies ze schroniska często wymaga specjalnej terapii, zanim zacznie normalnie funkcjonować w nowej rodzinie. Często są to psy po traumatycznych przejściach, zamknięte w sobie, nieraz chore i skrzywdzone. Przywrócenie wiary w człowieka takiemu psu to proces złożony, wymagający od właściciela wiele czasu, poświęceń i zaangażowania, tak emocjonalnego, jak i finansowego, z czym mogą się wiązać liczne wizyty w przychodniach weterynaryjnych czy specjalne treningi pod okiem ekspertów z dziedziny psiej behawiorystyki. Jeśli więc wolimy przygarnąć psa zadbanego, o nienagannym stanie zdrowotnym i psychicznym, hodowla to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Z drugiej strony psa ze schroniska także można 'dobrze ułożyć', wymaga to jednak wielu poświęceń.
Istotną cechą psów hodowlanych jest też fakt, że są to zwierzęta z rodowodem - pochodzą one od starannie dobranych przez hodowców rodziców – czempionów. Dlatego też hodowlane zwierzaki mają najlepsze predyspozycje psychiczne i fizyczne do tego, by brać udział w konkursach i turniejach. Przed podjęciem decyzji o adopcji psa warto się dobrze zastanowić, czy lepiej przygarnąć zwierzę ze schroniska, czy kupić psa z hodowli.